Компот от дюли

Публикувано от Ani -

Избърсва се с кърпа мъхът от дюлите и се измиват добре. Дюлите се разрязват и се почистват от семките, по желание може да се обелят. Нарязват се на на резени и парчетата се нареждат в буркани, по желание може да добавите стрък индрише. Заливате с топъл сироп, на един литър вода 800 г захар. Бурканите се затварят и се стерилизират за 25-30 минути.

Сушени сини сливи

Публикувано от Ani -

От древността са се консумирали изсушени на слънцето смокини и фурни. Сушените плодове имат голяма концентрация на витамини и минерали, в тях се съдържа много прости захари. Сините сливи съдържат множество витамини В1 В2, С, РР, провитамин А. Съдържат минерали и микроелементи, като натрий, калий, магнезий, фосфор, желязо, както и белтъчини, целулоза и органични киселини. Изсушените сини сливи запазват всички полезни си вещества. В сушените сини сливи имат по-висока енергийна стойност от пресните, поради по голямата концентрация на захари (фруктоза и глюкоза).

Белени домати

Публикувано от Ani -

Доматите се почистват и измиват. За кратко се попарват с вряла вода, след което веднага се потопяват в студена вода. Доматите се обелват и нарязват, на по дребно или едро в зависимост от желанието ни и се посоляват. Преди са се напълнят бурканите на дъното се слага малко нарязан магданоз. Бурканите се пълнят и затварят с капачки. След това се стерилизират 20 минути от завиране на водата. Веднага след изваждането на бурканите от водата се обръщат с капачките надолу докато се охладят.

Домашна лютеница

Публикувано от Пепи -

Червените чушки и патладжаните се изпичат, обелват и се смилат с пасатор. Ако искате да е по едра, ги пасирайте по за кратко. Доматите се настъргват и се слагат в разлята тава докато водата се изпари (ако не ползвате доматено пюре тази част я пропускате). За по малки количества, може да се ползва и дълбока тенджера. Когато сместа се сгъсти трябва да се бърка постоянно. След като се изварят доматите, се добавят смлените чушки и патладжани и смес отново се вари при постоянно бъркане докато се сгъсти.

Компот от череши

Публикувано от Ani -

Черешите се измиват и почистват от дръжките и се нареждат в бурканите. Водата и захарта се сваряват заедно, към този сироп се прибавя лимонтозуто. Почистения плод се слага в буркани и се залива със захарния сироп. Стерилизират се 15 минути.

Компот от праскови

Публикувано от Ani -

Прасковите се потапят в съд с вода и се търкат с длани, за да се отстрани мъхестото покритие. Изплакват се под струя студена вода. Прасковите се разделят по вдлъбнатината на половинки, отстранява се костилката и натъртените или болни петна по плода, ако има такива. Така почистената праскова се нарязва на парчета и се подреждат в буркан. Добавят се 4 с. л. захар. Пожелание се добавят листа от индрише. Бурканите се пълнят с вода до началото на шийката на буркана. Бурканът се затваря с капачка и се стерилизира 15 минути.

Стерилизирани кисели краставички

Публикувано от Ani -

Измиват се краставиците, почистват се от дръжките и си нареждат плътно в буркан от 800 мл., на дъното на които предварително се слагат лукът нарязан на шайби, стръкчета копър, сол, захар и няколко зърна черен пипер. Сипва се оцета и се долива с вода до ръбчето на буркана и се затворят с нови капачки. Стерилизират се 5 минути, след което веднага се охлаждат, за да останат хрупкави.

Сурова туршия

Публикувано от Ani -

Продуктите и количествата ще изберете сами според предпочитанията си. Може да се добавят или заменят с други зеленчуци, например може да се добави зеле, краставици и др.

Поставят се в тенджара продуктите за маринатата и се загряват, след което се оставят да изстинат. 

Печени люти чушки

Публикувано от Ani -

Лютите чушки се измиват и леко се изпичат. В дълбок съд се слага оцетa, водата, олиото (или зехтина) и солта, като след това се разбърква добре сместа. В буркани се нареждат ред чушлета, ред ситно нарязан копър и чесън. Заливат се с предварително приготвената смес. Съхраняват се на хладно.

Парена туршия с леко люти чушки "Рибки"

Публикувано от Ani -

В голям съд се забърква саламурата: оцет, вода, сол, захар, олио, листата от вишна, чернения пипер и дафиновия лист. Готовата смес се поставя на котлона да заври. Сред като заври сместа, пускаме във врящата саламура измитите предварително чушките да се попарят за 1-2 минути (чушките не се изтърбушват). Ако не се събират всички чушки, ги попарваме на части. След това нареждаме попарените чушки в бурканите, като слагаме по една две скилидки чесън. След като изстине саламурата заливаме чушките в бурканите, като пълним бурканите до горе.

Сок от бъз

Публикувано от stupid -

В България виреят 3 вида: черен, червен бъз и бъзак (тревист бъз). Най-често в България се използва черния бъз който още е известен като Свирчовина или Дървенист бъз. Черният бъз вирее навред из България и почти всеки го познава. Според народният лечител Петър Димков това е най-силната билка у нас. Той пише в своя книга „Добитъкът, който пасе по склоновете, яде наесен черните зърна на бъза така, както човек яде баклава... А веднъж наблюдавах какво правят лястовиците, преди да отлетят на юг: няколко дни наред лакомо кълват зърната на бъза – само тях!

Лютиви моркови

Публикувано от Viki Baruh -

Чушлетата се изпържват в мазнина, морковите се нарязват на кръгчета. В буркан от 1.5 л се слагат последователно захарта, солта и 1/3 от чушлетата и 1/2 от морковите. След това пак чушлета, моркови и чушлета и се заливат с оцета. Оставя се на стайна температура за около седмица, като е желателно буркана да се обръща от време на време. След това се съхранява в хладилник.