Мисо супа
Мисо е традиционна японска супа, направена предимно от мисо паста, даши (бульон) и допълнителни съставки като зеленчуци, водорасли и тофу.
Мисо е традиционна японска супа, направена предимно от мисо паста, даши (бульон) и допълнителни съставки като зеленчуци, водорасли и тофу.
Пилешкото филе се нарязва на парчета и се запържва до златисто.
Яйцата се сваряват твърдо, обелват се и се нарязват на ситно. След това се смесват с майонезата и сместа се овкусява със сол и черен пипер.
Смесват се оризовия оцет, захарта и солта (в зависимост от предпочитанията ви за сладко/кисело може да промените съотношението захар/оцет). Може да се закупи и готов оцет за суши в който предварително са смесени захарта и солта.
Това е ястие, което е пълно с вкусни и ароматни съставки и е подходящо както за обяд, така и за вечеря и със сигурност ще впечатли вашите гости. Процесът напомня на класическото приготвяне на лазаня, но в този вариант на лазаня липсва пастата и очевидно е и по-лека от класическата лазаня.
Тиквичките се измиват и се нарязват на филийки с дебелина около 4-5 мм. Намазняват се и се овкусяват със сол и черен пипер, след което се запичат на скара.
Фьозелек е вид гъста унгарска зеленчукова яхния или супа. Тя е специална категория в унгарската кухня, не е точно супа и е по-рядка от яхния. Обикновено не се приготвя с месо, но в нея може да се добави бекон или пикантен колбас за вкус. Тя се яде като основно ястие за обяд или като гарнитура за различни меса.
Фьозелек може да се направи бързо и лесно с почти всеки вид зеленчук. Зелен грах, спанак, зелен фасул, зеле, леща и боб са най-популярните продукти които се използват. Има различни варианти и повечето семейства си имат собствена рецепта.
Този десерт е по-лесен, отколкото може би си мислите, и се нуждае само от няколко съставки. Ключът е в аерирането на белтъците и внимателното смесване към основната смес, за да се запази пухкава сместа.
Купичка за суфле се намазва с масло и се слага захар в нея. С въртеливо движение внимателно се покриват всички вътрешни повърхности със захарта. Не залепналата захар по стените се изсипва в следващата намазнена купичка и повтаряме действията. Купичките се поставят във тавичка и се оставят настрана.
Традиционният ирландски соден хляб има особен вид, но знаете ли защо? Отгоре се прави кръст за да се освободят феите, иначе те могат да прокълнат хляба и той да стане клисав.
Леко се загрява млякото в тенджера докато стане хладко около 40ºC. Добавя се маята и захарта и се разбърква, докато захарта се разтвори. Оставя се настрани за няколко минути, докато сместа шупне.
През това време се пресява брашното в голяма купа и в него се слага солта и се рабърква. Прибавя разтопеното масло и млякото с маята и се омесват всички съставки докато се получи меко тесто. Тестото се поставя в намаслената купа, покрива се със стреч фолио и се оставя на топло място да втаса за около час и половина или докато удвои обема си.
Матнакаш е традиционен плосък арменски хляб, който има специфична форма и линии, изтеглени с пръст, откъде идва и името му. Характерният златист или златисто-кафяв цвят на кората му се постига чрез намазване на повърхността на хляба с подсладен черен чай преди печене.
Лукът се обелва и нарязва на ситно. Целината и картофът се обелват измиват се и се нарязват на малки кубчета. Залейте целината с лимон, за да се избегне окисляването. Скилидките чесън се обелват и се нарязват наедро.
В дълбок съд се загрява маслото и в съда се слагат лукът и се запържва за кратко, след което се добавя чесъна, мащерката и кубчета целина и картофи.
Спанака се почиства и измива внимателно, след което се изцежда и се накъсва грубо. Спанака и едната скилидка чесън се задушават в тиган с малко зехтин за 6-7 минути на ниска температура, ако е необходимо се добавя малко гореща вода. Маха се от огъня и се оставя да изстине.
Доматите се измиват, почистват и се нарязват на малки кубчета, след което се запържват в друг тиган с малко зехтин за 7-8 минути на ниска температура, заедно с другата цяла обелена скилидка чесън. Добавя се сол и черен пипер на вкус и няколко листа босилек. Накрая чесъна се маха.
Чили кон карне е вкусно ястие, много популярно в Съединените щати и погрешно се приписва на мексиканската кухня. То е резултат от сливане на мексиканска и американска кухня популярна с наименованието Tex-Mex (от Тексас и Мексиканец). Основно се състои от мляно говеждо (или свинско), червен боб и домати. Обикновено се сервира с начос и сирене чедър. Можете също да се сервира с бял ориз.
Разделят се белтъците и жълтъците на яйцата и белтъците се разбиват заедно със захарта, докато станат твърди. Разбийте жълтъците и ги добавете към разбитите белтъци, добавете разтопеното масло и разбъркайте внимателно. Добавя се предварително пресетите и смесени - брашно, какао, бакпулвер, нишесте, ванилията и сол и се разбърква внимателно с шпатула за да не спадне сместа.
Шафрана се залива с 40 мл от горещия зеленчуков бульон и се оставя да престои. В по-голям тиган се слага зехтин и в него се запържват ситно нарязаните лук и чесън за около 3 минути. Добавят се чушките, нарязани на жулиен, червения пирер и дафиновия лист и се запържват за кратко. Сипва се оризът и се разбърква. Налива се бульонът и се подправя се с шафрана, солта и черния пипер. Разбърква се добре и се оставя да се готви на умерен огън за 18-20 минути, докато течността почти се изпари (паелята не трябва и да е прекалено суха).
Почиства се карфиола и се разделя на малки розички. Измива се обилно със студена вода и се изцежда. Сваряват се в тенджера с кипяща солена вода за 5 минути, изцеждат се и се оставят настрани.
В тиган се слага половината маслото и зехтина и се запържва нарязаният лук и чесъна. Когато лукът омекне се добавя ориза и се запържва за няколко секунди. Налива се виното и след като изври, започва да се сипва по-малко от горещия бульон.
Обезкостеното агнешко бутче се разстила върху дъска и се подправя със сол и черен пипер. Върху него се слага почистените скилидки чесън и розмаринът. Месото се навива на руло и се завързва с канап. Кимиона се разбърква със зехтина и с него се намазва месото. След това се се запържва в тенджера с 1 лъжица олио, като постоянно се обръща, докато се запечати от всички страни.
Ризотото с аспержи е вкусно и деликатно ядене, прави се със зелени аспержи, но тъй като нямах ползвах бели. Почистват се аспержите, като се изрязват твърдите краища. Бланшират се във вряща осолена вода за около 2 минути. След това се изваждат с помощта на решетъчна лъжица и се охлаждат в студена вода, да останат зелени на цвят. След като се охладят се нарязват на малки парчета (може да заделите няколко парчета за декориране).
Кейк Батенберг традиционно е продълговат, съставена от два контрастиращи цветни блата, които се слепват заедно с конфитюр и сладкиша се увива в марципан. Този вариант който ще предложа е шоколад с бадем.
Шоколадът за глазурата се разтопява на водна баня, сваля се от котлона и се разбърква докато стане гладък, след това към него се добавя царевичният сироп и се разбърква се добре, така се получава смес, която може да се формова или разточва. Увива се в стреч фолио и се оставя в хладилник за 1 час.
Разтваря се маята в малко хладко мляко, заедно със захарта и се оставя да шупне. Брашното се пресява и се разбърква със солта. Прави се дупка и се изсипва останалото мляко, маслото и шупналата мая. Омесете на гладко тесто за 10-15 минути. Покрива се с кърпа и се оставя на стайна температура за около час и половина, за да втаса.
Разтваря се маята в хладка вода, прибавят се захарта и малко брашно и се оставя да шупне. Водата не трябва да бъде прекалено гореща защото ще "убие" дрождите. В купа се смесва брашното със солта, розмарина, мащерка и ригана. Наливат се шупналата мая и около 200 мл топла вода, добавят се накълцаните сушени домати, бекона на малки парченца, почистените от костилките маслини и зехтина. След това тестото се меси на ръка за 15-на минути. Тестото трябва да бъде гъвкаво и хомогенно. Ако е необходимо се добавя малко брашно или малко количество вода.