Печени домати с козе сирене

Намазва се тава със зехтин и в нея се подрежда нарязаното на плочки козе сирене. Отгоре се нареждат нарязаните на половинки домати. Лукът и чушката се нарязаната на ивички, маслините се обезкостяват и се нарязват наедро люта чушка и чесъна се нарязват на ситно. Смесват се в купа заедно със сухите подправки, зехтина и балсамовия оцет. Сместа се разпределя върху сиренето и доматите и се пече в предварително загрята на 180 градуса фурна за около 20-25 минути докато доматите леко поомекнат.
Гъби Кладница в Масло

Гъбите Кладница са много вкусни и ароматни. Гъбите се измиват добре и се нарязват или накъсват на едри парчета. Чесънът се обелва и се нарязва наситно.
Загрява се тиган с дебело дъно, слага се олиото, половината маслото и се прибавят гъбите. Овкусяват се със сол и черен пипер, прибавя се виното и се захлупват с капак, да се задушат, като от време на време се разбъркват. Готвят се докато останат на мазнина и добият златист цвят. Когато са готови се прибавя останалото масло, чесъна и копъра и се разбъркват. След като маслото се разтопи се свалят от огъня и се сервират.
Печен патладжан с чушки и сирене

Патладжаните се нарязват наполовина . С остър нож се правят малки прорези от вътрешната страна, без да се нарязва кожата, намазват се с мазнина, поръсват се със солта, черния пипер и нарязаните листа мащерка, след което се пекът на скара от двете страни, до пълна готовност (сърцевината трябва да бъде мека).
Панирани кашкавал и сирена

Кашкавала и сиренето трябва да са студени – току що извадени от хладилника. Кашкавалът и сиренето се нарязва на парчета с дебелина около един сантиметър. Парчетата се напръскват със студена вода и се овалват в брашно, след това в разбито яйце и накрая в галета. Оставя се да престоят за кратко и отново се потапят в яйцето и след това в галетата. Панировката трябва да е тънка, но да покрива плътно кашкавалът и сиренето, за да не се разтече по време на пърженето. Пържат се на маслена баня до златисто.
Диня със запечено козе сирене

Диня със сирене е едно от най-лесните предястия в света. Едно съвършено малко свежо ухание за през лятото.
Сиренето се нарязва на резени около 1 см Загрява се скарата или тиган с незалепващо покритие и се намазва със зехтин. Сиренето се запича за около 2 минути от всяка страна, докато се запече.
В касерола се смесват балсамовия оцет, портокаловия сок и меда.
Яйца по Бенедиктински

Леко се загрява млякото в тенджера докато стане хладко около 40ºC. Добавя се маята и захарта и се разбърква, докато захарта се разтвори. Оставя се настрани за няколко минути, докато сместа шупне.
През това време се пресява брашното в голяма купа и в него се слага солта и се рабърква. Прибавя разтопеното масло и млякото с маята и се омесват всички съставки докато се получи меко тесто. Тестото се поставя в намаслената купа, покрива се със стреч фолио и се оставя на топло място да втаса за около час и половина или докато удвои обема си.
Печени тиквички на фурна

В купа се смесват брашното, солта, червения пипер и чесъна на прах и се разбъркват добре.
Измиват се тиквичките и се нарязват на колеца около 5 мм дебелина. Нарязаните тиквички се овалват в сместа и се подреждат в намаслена тавичка. Накрая се поръсва със зехтин и се поставят в предварително загрята фурна на 250 г и се пекът до готовност.
Чесънът се пресова и се добавя към киселото мляко. Добавя се нарязания копър, посолява се и се разбърква докато се получи еднородна смес.
Разядка с червено цвекло и херинга

Ако искате сами да направите пастата от хрян. Взима се корен от хрян и се настъргва на много ситно ренде. След което към него се добавя лимонов сок, сол, захар, зехтин и филия сух бял хляб, натопена в прясно мляко и леко изстискан. Всичко се разбива добре с вилица докато се получи хомогенна смес. Може да се съхранява бурканче в хладилника. Може да си купите готова паста от магазина.
Хапки с бекон

Белтъците се разбиват на пяна, добавя се брашното и се разбърква с шпатула. Слагат се нарязаните гъби и бекон и отново се разбърква.
В тава покрита с хартия за печене с лъжица се оформят хапки. Пекат се в загрята на 180 градуса фурна докато се опекат и станат златисти. След което се оставят да се охладят преди да се поднесат.
Домашна лютеница

Чушките се почистват от дръжките и семената и се изпичат. Поставят се в голям плик или тенджера с капак за да се задушат и да могат да се обелят по-лесно. Изпича се патладжана, обелва се и се нарязва на ситно. Морковите се обелват и се сваряват в подсолена вода за 15-20 минути. След като се обелят печените чушки се нарязват на ситно или се смилат. Морковите се рендосват на ситно, а магданоза се нарязва на ситно. Скилидките чесън се обелват и се счуква. След това се смесват добре в голям съд чушките, морковите, патладжана, чесънът, сварените домати, магданоза, захарта и солта.
Сьомга с копър - Гравлакс

Палачинкови торбички

Ориз със зеленчуци

Взимат се две чаени чаши вода и слагат да заврат. След като заври водата се слага една чаена лъжичка сол и предварително измития ориз. Захлупва се тенджерата и се намалява котлона и се вари на тих огън. Върху капака се слага кърпа. След 15 минути ориза се сваля от котлона. След като изстине се добавя нарязан на ситно копър, магданоз, олио, прясна краставица, счукан чесън, предварително сварен грах и моркови, по желание може да се добави и шунка или филе. Всичко се разбърква добре и се сервира студено.
Рапани в масло
Рапаните се измиват и се пускат във вряща вода, варят се 3-5 минути. Не е желателно по-дълго варене тъй-като стават жилави на вкус. С остър нож се набожда ядката и се изважда от черупката. Може вместо да се варят да се строши черупката и по този начин да се извади ядката. Отделят се вътрешностите и роговата капачка. Месото на рапана се нарязва на тънки филийки. В тиган се загрява маслото и олиото и в него се запържва нарязания чесън. Когато добие златист цвят, се прибавят и нарязаните на филийки рапани.
Картофи с гъби и кашкавал
Картофите се измиват и обелват, след което се нарязват на едро (ако се пресни не се белят), гъбите се нарязват. В дълбок тиган с незалепващо покритие се слага малко мазнина и се слага бекона, картофите, нарязания чесън и гъбите да се запържат под похлупак. Когато добият златист цвят се изваждат в чиния за сервиране и се поръсват с рендосан кашкавал. Поднасят се топли.
Желиран език
Езикът се почиства и измива добре. Измития телешки език се поставя в тенджера под налягане. Първоначално се вари без да се затваря, за да може да се отстрани пяната, която се образува. След като се обере пяната към езика се добавят подправките и тенджерата се затваря. Вари се около 70-80 минути, след което сварения езикът се оставя за 5-6 минути в студена вода, после се обелва ципата. Обеления език се нарязва на парчета. В една водна чаша от прецедения бульон се добавя разтворения желатин.
Варени яйца със сос от кисело мляко
Сложете яйцата в съд за варене (хубаво е съдът да е малък, за да се чукат по-малко и да не се напукат), заливат се със студена вода и се оставят на силен огън. След като водата заври се намалява и се вари на тих огън, без бурно кипене. Ако искате яйцата да останат рохки се варят 3-4 минути, за да са напълно сварени се варят 8-10 минути. Обелете яйцата. Приготвяне на Соса. Счукайте чесъна и нарежете на ситно копъра, объркайте добре всички подправки в киселото мляко, накрая прибавете олиото и го смесете добре. С приготвения сос залейте сварените яйца.
Осолена сланина
Суровата сланина се нарязва на правоъгълни парчета. Осолява се като всяко парче се се натрива добре от всички страни и се реди в тенджера или друг съд с кожата надолу. Отгоре се покрива с плътен слой сол, а процедурата се повтаря докато се напълни съда. Отгоре сланината се притиска се добре с дъска и тежест и се покрива. Оставя се да престои двадесет дени, след което може да се консумира.