Мисо супа
Мисо е традиционна японска супа, направена предимно от мисо паста, даши (бульон) и допълнителни съставки като зеленчуци, водорасли и тофу.
Мисо е традиционна японска супа, направена предимно от мисо паста, даши (бульон) и допълнителни съставки като зеленчуци, водорасли и тофу.
Главичката се изчиства и измива под течаща струя студена вода, а после се залива със студена вода, така че да я покрие изцяло. Добавя се 1-2 лъжички сол и се накисва за няколко часа. После отново се изплаква.
Слага се главичката в тенджера и се сипва вода, добавя се малко сол и се вари на бавен огън. Когато се свари се изважда и след като се охлади, се отделя месото, мозъкът и езикът. Месото се нарязва на дребно и се връща отново в бульона и се прибавят нарязаните на ситно спанак и лук и се оставят да се сваря.
Тиквичките се измиват и се нарязват на шайби. Чесънът и лукът се нарязват на едро, листата градински чай се нарязват на ситно. В дълбока тенджера се загрява зехтина и се запържват за кратко чесъна, лука и градинския чай. Добавят се тиквичките и се заливат с бульона и се оставят на среден огън да къкрят под капак за около 20 минути докато омекнат.
След като се сварят зеленчуците се изваждат в друг съд, прибавя се крем сиренето и заквасената сметана и всичко се пасира докато сместа стане гладка.
Загрява се зехтина в голяма тежка и се добавя нарязания шалот да се задуши за около 2 минути, докато омекне. Добавя се виното, нарязания чесън и шафрана и се вари 3-4 минути, докато виното се изпари.
Бекона се запича на сух тиган докато не стане хрупкав, след което се нарязва на ситно или се смила с блендер.
Желатинът се разтваря в 50 мл.студена вода и се оставя да набъбне.
Киселото мляко се загрява на водна баня и постепенно се прибавя желатинът, при непрекъснато бъркане. Чесъна се счуква и се смесва с киселото мляко и се добавят половината натрошени или смлени орехи. Овкусява се с олио и сол, пресипва се в съд с квадратна форма и се слага се в хладилник да стегне за около 3-4 часа.
Манатарките се натрошават и се накисват в купа със студена вода, за да омекнат.
Лукът се нарязва на ситно и се задушава в тиган с половината маслото докато стане прозрачен. Към него се добавят настърганите моркови и се задушават. Добавят се отцедените манатарки, нарязания чесън и се запържват.
В тенджера се слага 1,5 л гореща вода и водата в която са киснали гъбите. Добавят се картофите които предварително са настъргани. Добавят се и задушените зеленчуци с мазнината и се оставя на тих огън да къкри 20 минути.
Броколите се накъсват на розички, накисват се в подсолена вода за 2 часа и се измиват. Слага се олиото в тенджера и на среден огън се задушават за няколко минути нарязания на ситно морков и лук. Картофът се обелва, реже се на едри парчета и се слага в тенджерата, като се добавя около 800 мл вода. Добавят се и накъсаните на розички броколи. Бульонът се натрошава и се добавя към зеленчуците и се оставя да ври около 20 минути или до омекване на картофите и моркова.
Лукът се обелва и нарязва на ситно. Целината и картофът се обелват измиват се и се нарязват на малки кубчета. Залейте целината с лимон, за да се избегне окисляването. Скилидките чесън се обелват и се нарязват наедро.
В дълбок съд се загрява маслото и в съда се слагат лукът и се запържва за кратко, след което се добавя чесъна, мащерката и кубчета целина и картофи.
Агнешките дреболии и костите се варят на слаб огън до готовност, като образувалата се пяна се отстранява. След като станат готови бульонът се прецежда, обира се месото от костите, а дреболиите се нарязват на кубчета.
В голяма тенджера се загрява маслото на ниска температура и в него се задушава чесънът и нарязаният на ситно лук докато омекне и стане златист. Добавят се картофите нарязани на кубчета и мащерката и се оставя да се готви за 4-5 минути, като се разбърква постоянно.
Добавя се бульонът и млякото и се оставя да къкри 30 минути докато картовите омекнат, като се разбърква от време на време. Оставя се 10 минути да изстине и се премахва мащерката.